Ferenczi Gábor polgármester 2017. július 13-án a Devecseri Városi Könyvtár és Művelődési Házban lakossági fórumot tartott a vörösiszap-katasztrófával kapcsolatos kártérítési perek, ítéletek, valamint az állami szerepvállalás témakörében annak érdekében, hogy a közelmúltban bejelentett kormányzati forrás elkülönítés miatt kialakult félreértések tisztázása folytán biztosítsa a lakosság személyes tájékoztatását. Dr. Kovács Zoltán területi közigazgatásért felelős államtitkár előre egyeztetett programjai miatt nem tudott részt venni a fórumon, de kérte a polgármestert, hogy tolmácsolja gondolatait a lakosság felé. Az államtitkár levelében beszámolt arról, hogy a 7 évvel ezelőtt bekövetkezett vörösiszap-katasztrófa után az állam azonnali segítséget nyújtott, gondoskodott a kiömlött iszap eltávolításáról, az azt igénylők számára új házakat épített, Devecserben új városrész épült, az elköltözött lakók új lakóépületének megvásárlásában közreműködött, középületeket és utakat újított fel. Azóta, közel 40 milliárd forintot fordított a forintban kifejezhető károk megtérítésére, melyhez jött a kármentő alap támogatása. Mindezek mellett, mintegy 70 család próbálta érvényesíteni kárigényét a felszámolás alatt álló Mal Zrt.-vel szemben az elszenvedett testi és lelki traumák miatt, de a felszámolási eljárás sajátossága, szabályai értelmében a kár megtérülése reménytelenné vált, így a kárigények rendezésére az állam több mint 270 millió forintot biztosított a jogerős ítéletek alapján, majd a kormányrendelet kibővítését követően a vagyoni károk megtérítésében is helytáll a Mal helyett, bár erre semmi nem kötelezi. A büntetőperben új eljárás indult, így hosszú ideig kártérítésre nem lehet számítani, szemben az állam kártérítési segítségével.
A tájékoztatást megköszönve a polgármester elmondta, nagy eredménynek tartja, hogy a 2015-ben megszületett a nem vagyoni károkat fedező kormányrendeletet kibővítették a vagyoni károk átvállalásával is.
Dr. Világosi Gábor ügyvéd hangsúlyozta, hogy az elért eredmény nem 100%-os, de jelentős, sok munkára, közbenjárásra volt ahhoz szükség, hogy a nem vagyoni károk rendezését követően, most a pozitív elbírálású jogerős ítélettel rendelkezők vagyoni kárának megtérítését is megelőlegezze a kormányzat a Mal Zrt.-vel szemben.
Dr. Németh Ákos Pál ügyvéd úgy véli, ha 2010-ben a katasztrófát követően megtörténik a teljes kárfelmérés, akkor senkinek sem kellett volna a bíróságon bizonyítania azt, hogy mivel rendelkezett a katasztrófát megelőzően. Vannak olyan károsultak, akik számára az anyagi lehetőségeik nem engedték meg a perindítást, vannak, akik mellől a jogi képviselő a per folyamán kihátrált, vannak olyanok is, akiknek különböző segélyszervezetek vállalták át az ingó károk megtérítését, ami nem történt meg, vannak olyan károk is, amelyek jegyzőkönyvbe kerültek, ha nem is lettek peresítve. Úgy véli, hogy ezek a problémák megosztják Devecser lakosságát, ezért fontosnak tartja, hogy a károkat csoportosítva mielőbb orvosolni kell a kialakult helyzetet.
A fórumon a lakossági hozzászólásokban egészségkárosodásról, a szűrőállomások visszaállításának szükségességéről, a kármentő alap felhasználásáról, egyéni veszteségekről, a városi ingatlanok értékcsökkenéséről, a vállalkozók kárenyhítésének a fontosságáról, a vörösiszap-munkacsoport munkájának a folytatásáról, az adományok elosztásával, bírósági ítéletekkel kapcsolatban megfogalmazott elégedetlenségről, az ingatlanok tulajdoni helyzetének a rendezéséről, személyes sértettségről beszéltek a lakosok.
Bereczky Nóra, a Veszprém Megyei Kormányhivatal Devecseri Járási Hivatalának a vezetője nagy dolognak tartja amit az állam nyújtani tudott, úgy véli, hogy egy ilyen súlyos helyzetet követően nagyon nehéz elérni, hogy teljes igazság legyen. Tájékoztatásul elmondta, hogy azok, akik jogerős bírói ítélettel rendelkeznek a Mal Zrt.-vel szemben, a Járási Hivatalon keresztül vagyoni kárigényt nyújthatnak be a Kormányhivatal felé, melyet az illetékes hivatal legfeljebb harminc napon belül teljesít. A kérelmet a járási hivatalban kell benyújtani. Az érintett családok (kb.17) nagy része a napokban be is nyújtotta igényét.
Minket itt Devecserben nem kell érdekeljen senkinek a párt hovatartozása, a vallási ideológiája, a gondolatvilága, egy kell érdekeljen, a település - fogalmazott a polgármester.
A fórumon a megfogalmazódott észrevételek, igények, panaszok, rögzítésre kerültek, melyeket továbbítanak majd a döntéshozó felé, a jelenlévő Rig Lajos országgyűlési képviselőt is arra kérte a polgármester, hogy tolmácsolja az elhangzottakat.